FOTO MISE: Paradoxy ulice

flickr-fotomise-paradoxy-ulice-foceni-01

Abych byl upřímný, musím říct, že téma "Paradoxy ulice" naší foto mise bylo tématem velmi náročným, což se promítlo i na počtu fotografií, které jste přidali do naší skupiny na flickru. Musím se přiznat, chodil jsem po ulicích Prahy a nebyl jsem schopen něco pořádného vyfotit. Nápady jsem měl, ale neměl jsem dostatek štěstí, abych na takové situace tentokrát narazil. To je ale součástí "street photography". Jsem proto rád, že se mezi námi našli fotografové, kteří štěstí měli, využili situace i jejich talentu a velmi dobře se se zadáním poprali.

Jako pomyslného vítěze jsem se rozhodl zvolit tentokrát fotografii Pavola Parikrupy s názvem Smoker, která (dle mého názoru) velmi dobře vystihuje osamnělost kuřáka. Což si myslím, je docela paradox, uvážíme-li, že mnoho lidí kouří proto, aby byli "cool". Ono už kouření samo o sobě je paradox - škodí zdraví, přesto to mnozí dělají. Dále se mi moc líbí i technické ztvárnění. Pavol velmi dobře zvolil nízké clonové číslo, čímž jednoznačně ukázal na objekt jeho zájmu i konverze do černobílé, je podle mě dobrá volba. Zachycený kouř už je třešničkou na dortu.

 

Na druhé místo bych postavil fotku Petry Schützové alias Ptáčete. Tento snímek je velmi povedenou stínohrou s pečlivě zvolenou kompozicí a netradiční perspektivou, který, jak věřím, zaujme oko nejednoho z nás. A jaký paradox že to zobrazuje? Já vidím "muž vs příroda či město vs příroda". Přemýšlel jsem nad konverzí této fotky do černé a bílé, ale nakonec jsem uznal, že takto v barvě je zajímavější. Super práce, Petro!

flickr-fotomise-paradoxy-ulice-foceni-02

 

Fotka Petra Vyšohlída jménem "Back To The Past (1943)" aneb Zpátky do minulosti (1943) je téměř výborným příkladem zachycení paradoxu ulice. Nicméně musím říct, že bylo by super, kdyby tito "lidé z roku 1943" šli například kolem automobilu vyrobeném roku 2010 zaparkovaném podél ulice, čímž by se faktický paradox "lidí mimo jejich dobu" ještě umocnil. Ale i tak je fotka skvělá.

flickr-fotomise-paradoxy-ulice-foceni-03

Kamil Staš, také vyfotografoval zajímavý příklad zadaného tématu, i když jsem si říkal, že by možná bylo lepší, kdyby autor snížil perspektivu. Socha i pán kráčející o holi "jdou proti sobě" jak směrem, tak i významem, tak i pohlavím a myslím, že kdyby fotograf tyto dvě "osoby" zachytil více z pohledu jejich očí, vytvořil by ještě větší "významový kontrast". Ale chápu, že než by Kamil doběhl dolu, pán by byl pryč. Moc se mi líbí světlo na této fotce, díky kterému je plná života.

flickr-fotomise-paradoxy-ulice-foceni-04

 

A nakonec fotka Jaroslava Pekárka - Hrátky na ulici je úžasný příklad paradoxu ulice a lidské vynalézavosti, vizuálně bohatá a důvtipná fotografie... ALE, přál bych si, aby fotograf popošel trochu doprava či doleva, čímž by pak člověk "skákající panáka" neměl za sebou ten žlutý bagr, který vytváří vizuální souboj mezi bagrem a člověkem, nebo to bylo záměrné? Na druhou stranu musím říct, že kromě toho se mi snímek moc líbí - hlavně ty postavy v pohybu na pozadí vnášející dynamiku do obrázku a celkový nápad je skvělý.

flickr-fotomise-paradoxy-ulice-foceni-05

 

Moc vám všem děkuji, že se účastníte našich foto misí! Protože téma tohoto týdne bylo velmi specifické a hodně náročné, rozhodl jsem se trochu nám teď ulehčit a jako téma příští foto mise vyhlašuji: "Pohyb".

Těším se na naše výtvory!

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde.
Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH.

 

P.S. Co říkáte na vybrané fotografie? Nezapomeňte se podělit o vaše názory! Nebojte se být součástí naší komunity! Foto mise nejsou jenom o tom, co si já myslím, ale hlavně o tom, co si myslíte vy. Ještě jedna věc: pokud napíšete, že se vám tato fotka líbí nebo nelíbí, napište, prosím, také proč, ať autor ví, na čem má zapracovat, nebo co udělal dobře.