INTERVIEW: fotograf Mike Stimpson - Classics in LEGO a další

fotograf-Mike-Stimpson-Behind-the-Gare-Saint-Lazare.jpg

Poslední dobou jsem si na twitteru všiml, že fotografie Lega jsou mezi mnohými z vás vcelku oblíbené. Doufám tedy, že i dnešní interview vás potěší. A pokud jste o fotkách Lega postaviček moc neslyšeli, třeba se vám dnes rozšíří obzor. Také jsem rád, že právě tento "Lego fotograf" souhlasil se spoluprácí a udělal si na nás čas. On byl první, kdo mně tento žánr představil. A právě jeho fotografie mě nejvíce oslovily - převážně jeho Classics in LEGO projekt.

Mike Stimpson je amatérský fotograf ze střední Anglie se zájmem o fotografování malých věcí. Mike vyrostl s Legem v ruce, a tudíž není překvapením, že když se před několika lety začal zajímat o fotografování, tak nějak přirozeně sáhl právě po malých figurkách. Mikeovy fotografie se proslavily zejména poté, co zkombinoval jeho lásku k Legu a studium historie fotografování, což jej dovedlo ke ztvárnění některých ikonických fotografií s pomocí plastových postaviček. Když Mike netvoří fotografie z Lega, pracuje jako programátor her v Birminghamu. Jedna z jeho fotografií se objevila i na blogu Davida Hobbyho - Strobist, když Mike ztvárnil samotného "Strobistu".

Co tě inspirovalo a přivedlo k fotografování?

Můj děda byl profesionální fotograf, a tak foto vybavení bylo všude kolem mě. Moc jsem se ale o focení nezajímal, tedy až do doby, kdy jsem si zhruba před třemi a půl roky koupil digitální zrcadlovku. Potřeboval jsem nové hobby. Nejsem moc dobrý ve “vidění” fotografií, většina z mých prací jsou pečlivě připraveny. Nicméně když se mi stane, že dostanu nápad na dobrou fotografii nastává pro mě velmi napínavý proces. Konečné zmáčknutí spouště už je pak jenom formalita.

fotograf-Mike-Stimpson-lego-strobist-david-hobby.jpg

Kdo nebo co tě ve tvém tvoření nejvíce ovlivnilo?

V první řadě a jak je asi jasné, tak to jsou Star Wars filmy. Velmi často se k nim uchyluji. Dále mám moc rád fotografie fotografů jako Ansel Adams či Henri Cartier-Bresson. Jednoduchost a kompozice je něco, čehož se snažím v mých fotkách dosáhnout a oba tito pánové to měli velmi dobře zvládnuté. Ze současníků jsem inspirován tvorbou fotografů Chris McVeigh Alex Eylar. Oba zajisté vědí, jak fotit LEGO.

fotograf-Mike-Stimpson-facebook.jpg

Studoval jsi fotografování ve škole nebo jsi samouk? A co děláš, aby ses zdokonalil?

Všechno jsem se naučil sám, není problém sehnat si knihy o technice focení a nastudovat si to. Náročnější je umět odpovědět na otázky typu “co” a “proč” fotografovat, na tom stále pracuji a učím se.

Abych se zlepšil, hodně, hodně a hodně fotografuji, studuji různé problémy svícení scény a také se účastním různých online foto výzev, abych stále fotil a byl kreativní.

Co tě vlastně inspirovalo k focení postaviček z Lega?

Od dětství jsem si hrál s Legem, takže jsem to zkusil tak trochu z nostalgie. Také jsem spěl k makro fotografii a ti malí panáčci mi přišli vhod. Baví mě je fotit právě proto, že to pro mě představuje výzvu vyjadřovat různé emoce skrz malé plastové postavičky.

fotograf-Mike-Stimpson-Nastassja-Kinski-Serpent.jpg

Nejvíce mě zaujaly tvé fotografie “Classics in LEGO” ztvárňující tvorbu těch nejlepších světových fotografů. Co tě k tomu převedlo?

Jak jsem si koupil můj fotoaparát, začala mě zajímat historie focení. Mám tolik knih o fotografování, že když jsem je studoval, všechny ty klasické fotky jsem si téměř nesmazatelně vryly do paměti a když jsem pak sáhl po Legu, bylo jasné, jak to skončí.

fotograf-Mike-Stimpson-I-Have-You-Now.jpg

Jaké máš zkušenosti s flickr komunitou, byla ti něčím nápomocná?

Flickr komunita mi ohromně pomohla. Nejsem si jistý, že bych fotil Lego panáčky tak dlouho, kdybych je nemohl ukazovat mé fotky na webu a kdybych nemohl o nich mluvit s ostatními fotografy. Také jsem na flickru našel mnoho přátel. Pravidelně se účastním měsíčních foto misí v některých skupinách - dokonce fotím i fotky bez Lego panáčků! Když mám přijít na fotografii podle nápadu někoho jiného je pro mě prospěšné.

fotograf-Mike-Stimpson-Lunch-At-the-top-of-a-Skyscraper.jpg

Co je podle tebe více důležité, fotograf nebo jeho výzbroj?

Fotoaparát je důležitý do určitého bodu, je to jako kterýkoliv jiný nástroj. Měl by být nápomocný, ale nestát v cestě samotnému fotografování. Mám svůj foťák už více než tři a půl roku. Vím, že už jsou na trhu mnohem lepší přístroje, ale já ten můj znám velmi dobře a to mi umožňuje se soustředit na to důležité při focení a ne na technické aspekty mého foťáku.

 

Zaujala vás LEGO tvorba dnešního fotografa? Více jeho fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/balakov a Mikeovo portfolio je také k nalezení na jeho oficiálním webu: mikestimpson.com

© Copyright Mike Stimpson 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu