INTERVIEW: fotograf Aaron Feaver - "dobrá modelka je jako dobrá herečka"

aaron-feaver-fotograf-fashion-odcloneno-rozhovor-01.jpg

Zhruba před rokem jsem narazil na blog feaverishphotography.com, na kterém jsem hned strávil asi tři hodiny prohlížením všech úžasných fotografií a dodnes se na něj rád vracím. Před nedávnem jsem zjistil, že člověk, který stojí za tímto blogem s fotografiemi žen focených většinou na kinofilm, je také fotograf a co víc, je uživatelem flickru. Kontaktoval jsem jej tedy a dnes mám tu čest publikovat jeho odpovědi na moje otázky.

Formát dnešního interview je odlišný od toho obvyklého, nicméně kvůli povaze tohoto rozhovoru je to tak, dle mého názoru, lepší. (posuďte sami)

Aaron Feaver

je dvaatřicetiletý fotograf žijící v Los Angeles v Kalifornii USA.

Jak jsi se dostal k fotografování?

Od té doby, co si pamatuji, měl můj taťka doma fotoaparát. Byla to manuální zrcadlovka Canon FTb - chrom a kůže. Těch páček, koleček, důležitě vypadajících zkratek a čísel! Vzpomínám si, jak úžasné bylo koukání se skrz hledáček foťáku a pozorovat scénu se v něm formující. Bylo to, jak koukat do jiného světa, který jsem mohl do jisté míry kontrolovat.

Nicméně jsem nezačal fotografovat dříve, než na vysoké škole. V té době jsem na půl úvazku pracoval v opravně fotoaparátů, kde jsem se dostal ke všem možným foťákům, sek kterými jsem si mohl hrát. Také jsem začal číst knihy o teorii fotografování a kompozici. Moje fotky byly úžasně nudné příštích několik let. Fotil jsem ty nejhorší příklady hor, stromů, makro fotek vodních kapek a tak podobně.

Vážně jsem fotografování začal brát zhruba před rokem, kdy jsem si uvědomil, že chci fotil lidi. Byl to pomalý proces, musel jsem hledat modelky a zajímavá místa, ale posledních několik měsíců jsem skutečně spokojený s mými fotografiemi. Tak trochu jsem se stávám “obětí” lavinového efektu, kdy s tím, jak jsou moje fotografie lepší a lepší, pracuji s talentovanějšími modelkami a na lepších projektech.

Mým zdrojem inspirace jsou fotografie druhých fotografů a také lidi, se kterými pracuji. Měl jsem velké štěstí, že jsem nalezl skvělé lidi, s nimiž mohu spolupracovat. Ať už jde o modelky, vizážistky, stylisty, ... pracovat s nimi je mnohem jednodušší a také mnohem zábavnější.

aaron-feaver-fotograf-fashion-odcloneno-rozhovor-02.jpg

Chápu tedy dobře, že jsi založil svůj blog, na kterém s námi sdílíš práce ostatních fotografů, ale také proto, abys měl vlastní studnici inspirace?

Ano, to je přesně ten důvod. Také můj blog aktualizuji celkem pravidelně, takže mě to i nutí projít mnoho portfolií každý týden. Občas také na place, když fotím, mohu ukázat vizážistce či modelce, co bych si zhruba představoval. Je to skvělý zdroj pro mě a doufám, že i pro druhé.

Ano, alespoň pro mě je to výborný zdroj inspirace, často se na tvém blogu na dlouhé hodiny ztrácím. Hledáš inspiraci ještě někde jinde?

Převážně ve filmech. Koukám se na tuny filmů! Ale také jsem ovlivněn v mé tvorbě scénami z literatury. Klasika či řecká mytologie - to jsou zlaté doly. Ale pokud bych to měl zúžit na jeden fotografický vliv, byly by to Dusdin Condrenovy portréty. Líbí se mi způsob, jakým používá film a fotografuje intenzitu a emoce. Poté, co jsem viděl poprvé jeho fotografie, jsem si říkal: “Takové fotky bych chtěl fotit!”

aaron-feaver-fotograf-fashion-odcloneno-rozhovor-03.jpg

Díváš se teď na ženy jinak, než dříve, když jsi s nimi úzce nespolupracoval?

Nemyslím si, že focení žen mi změnilo můj pohled na ně. Ale změnilo to můj pohled na modeling. Stereotypní názor je, že modeling je práce o ničem nebo že je to jenom o tom být hubená, vysoká a mít hezký obličej. Myslel jsem si to samé, když jsem začínal fotit lidi. Zjistil jsem ale, že modeling vyžaduje talent a umění a na výsledných fotografiích je to opravdu vidět.

Přirovnal bych dobrou modelku k dobré herečce, která na požádání dokáže vytvořit jakoukoliv emoci a atmosféru. Nejsem moc dobrý v režírování mých modelek, proto jsem rád, když je schopna projít několik výrazů a já už si jenom vyberu. Když narazím na ten pravý, přijde mi, že nejsem schopný fotit dostatečně rychle, protože vše je v tu chvíli zlaté!

aaron-feaver-fotograf-fashion-odcloneno-rozhovor-04.jpg

Abych byl upřímný, tak jsem zpočátku nad modelingem takto vůbec nepřemýšlel. A co flickr komunita fotografů, pomohla ti s tvými fotografiemi?

Flickr je naprosto skvělý! Je to obrovská podpůrná komunita a díky flickru je to také jednoduché najít velké obecenstvo pro moje fotografie. Na druhou stranu mám pocit, že díky flickru mám často tendenci fotit spíše fotky, které budou populární na flickru.

Pokud například budeš fotit nahé lidi, kočky, polaroidy a jejich kombinace, pavouky, HDR fotky, západy slunce, polonahé autoportréty, ... budeš na hlavní stránce Explore každý den. Když například dostanu mnoho pozitivních komentářů na nějakou fotografii, často mě to nasměruje tvořit více takových fotek. Proto si čas od času musím připomenout, abych fotil takové fotky, jaké já chci na ne jaké flickr komunita chce, abych fotil.

aaron-feaver-fotograf-fashion-odcloneno-rozhovor-05.jpg

Flickr, stejně jako jakákoliv jiná foto-orientovaná webová stránka, přitahuje mnoho pervezních lidí, kteří chtějí vidět jenom nahé lidi. Samozřejmě já nemám jakýkoliv problém s nahotou (jak je zřejmé), ale ne vždy jsem spokojen s pozorností, kterou přitahují - například pozvánky do mnoha “porno” skupin, nevhodné komentáře či uživatelé, kteří nefotí, jenom mají mnoho fotografií ostatních fotografů jako svoje oblíbené. Nejsem vůči tomu moc tolerantní, a proto je můj “block list” na míle dlouhý.

aaron-feaver-fotograf-fashion-odcloneno-rozhovor-07.jpg

Nicméně jako způsob rozvíjení se a pro komunikaci s mnoho skvělými fotografy je flickr k nezaplacení. Rozhodně bych dnes nebyl tam, kde jsem (jako fotograf) bez podpory a inspirace, kterou jsem na flickru obdržel.

Děkuji moc za interview a za tvůj čas.

Rádo se stalo!

 

Zaujala vás tvorba dnešního fotografa? Více jeho fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/feaverish/ a také se určitě podivte na jeho blog plný skvělých fotografií: feaverishphotography.com/blog/

© Copyright Aaron Feaver 2010 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

více informací o tomto projektu