Proč by pan fotograf měl jen tak cvakat?!

Tisknout spoušť fotoaparátu nadmíru v doufání, že se z toho pak snad něco vybere, je berličkou nejednoho začínajícího fotografa. Zkušenost však radí více se dívat a méně cvakat. Uvidět a vyfotografovat, to je případ ideální. Někdy je ale i pro mistra nutné, aby i přes léta praxe, když přijde někam fotit, začal cvakáním, jen aby si na něj lidé, které fotografuje, zvykli. A jakmile na přítomnost foťáku zapomenou a začnou se chovat zase přirozeně, nastává pravý moment jít na lov - pracovat, tvořit, fotografovat.

Připravte si diáře, FOTOEXPO 2016 - veletrh a festival současné fotografie se nezadržitelně blíží!

Připravte si diáře, FOTOEXPO 2016 - veletrh a festival současné fotografie se nezadržitelně blíží!

Přátelé a kamarádi dobré fotografie, je mi nemalým potěšením vám dnes oznámit, že odcloněno.com se i v letošním roce stalo partnerem fotografického festivalu a veletrhu FOTOEXPO které se bude konat 22. října tohoto roku v krásných prostorách a pod jednou střechou v Národním domě na pražských Vinohradech.

Read More

FOTO MISE: SPĚCH - souhrn fotografování a nové fototéma

FOTO MISE: SPĚCH - souhrn fotografování a nové fototéma

Přeji vám krásnou a slunečnou letní středu a s milým úsměvem na tváři vás vítám u souhrnu právě uplynulé foto mise na téma Spěch, v jejímž rámci se v naší komunitě na flickru objevily z mého pohledu velmi zajímavé fotografie. Nejvíce mě svou antitezí zaujal fotograf Pavol Parikrupa, jehož "No Rush" je výtečnou reakcí na naše téma. Osobně jsem vždycky moc rád, když jsou z vašich prací snadno vidět vaše pohledy, názory a zvláště mě vždycky zaujme, když vidím, jak si se zadaným tématem dokážete hrát.

Read More

Co vám v rámci fotografování dělá největší problémy?

Čtvrteční články, jak mnozí dobře víte, často vedou k úvahám nad různými aspekty fotografie a někdy i obsahují rady. Osobně jsem nejraději, když jsou co nejvíce obecné, protože tak mohou z mého pohledu pomoct, co největšímu počtu fotografů a fotografek. Poslední dobou mi však přijde, že jsem se obecně a v principu za poslední léta dotkl snad každého aspektu souvisejícího s fotkou a že pomalu nastává čas zaměřit se na konkrétní případy, řešení konkrétních problémů a překonávání konkrétních překážek. Jasné rady je někdy tisíckrát lepší než krásně a sofistikovaně znějící filozofie, že?

Jako například když fotografce poprvé zavolá potenciální klient, že potřebuje nafotit koncert a ona si nevezme špunty do uší. Nebo když si fotograf domluví focení aktů s modelkou a ani jeden na lokaci nevezme župan. Nebo když člověk, ať dělá, co dělá, stále nemůže nalézt sám sebe ve své vlastní tvorbě a jeho fotografie vypadají jako tvorba všech ostatních.

Co právě tobě dělá v rámci fotky největší problémy? Co je ti překážkou, kterou si nejsi jistý, jak překonat?Využijte komentáře pod tímto článkem, napište mi email, pošlete tweet etc. a zeptejte se!

Žádná otázka není hloupá, každý jsme někde začínali. Ideálně bych první konkrétní radu publikoval již příští čtvrtek. Neváhejte a ptejte se vlastním jménem i anonymně. Co nebudu vědět já, ostatní čtenáři komentářem určitě rádi doplní a nakonec všichni budeme mít mnohem větší radost z fotografie. Co vy na to?

FOTO MISE: BOLEST - souhrn fotografování a nové fototéma

FOTO MISE: BOLEST - souhrn fotografování a nové fototéma

Když se řekne bolest, mnozí si pravděpodobně představí smutné tváře plné slz nebo krvácející rány. O té hlubší se nám často nechce přemýšlet a už vůbec fotografovat. Osobně mě o to více těší, že se v této misi ani jedna fotografie, kterou by si představil asi každý, neobjevila a že jste ani jeden neváhali jít hlouběji. Každá fotka, kterou jste na flickr i google+ přidali, nejen velmi zdařile vyjadřuje naše téma, ale na první pohled minimálně mě zaujala a přivedla k zamyšlení.

Read More

Proč jsem se rozhodl právě toto fotografovat?

Pokud se divák nepodívá na jednu z mých fotografií a není mu dříve, nebo později jasné, proč jsem ji vytvořil, může být natvrdlý, nebo já génius napřed své doby, nicméně a mnohem pravděpodobněji jsem v tvorbě či selekci té konkrétní fotky selhal. A stává-li se mi to příliš často, jsem fotografem, který se fotografií vůbec umí dobře vyjadřovat?

FOTO MISE: RÁJ - souhrn fotografování a nové fototéma

FOTO MISE: RÁJ - souhrn fotografování a nové fototéma

Přeji vám krásnou sluncem prozářenou středu a plný nadšení vás vítám u souhrnu další vskutku zdařilé foto mise, ve které mám tu čest s otevřenou náručí přivítat jednu novou fotografku a dva nové fotografy, jmenovitě Natálii Kubovou, Davida Baumgartnera a Michala Hájka Tentokrát jsme fotografovali tři týdny na téma Ráj, které se prokázalo být snad bezednou studnou možností a inspirace k tvorbě dobré fotografie. Zaujaly mě snad všechny práce, někteří autoři však byli schopni své vize lépe vyjádřit než jiní. A právě ty jsem vybral do dnešního souhrnu.

Read More

FOTO MISE: podněty k focení - RÁJ

FOTO MISE: podněty k focení - RÁJ

Někteří si představují svět s neomezenými zdroji. Jiní vidí svět, kde nepotřebují pracovat. A někdo si možná představuje sféru, kde, ať udělá, co udělá, stále se mu daří. Co je pro vás ráj? A jak myslíte, že vypadá pro druhé? Shodujete se ve svých představách s ostatními? Vidí člověk s negativním myšlením ráj stejně jako pozitivně naladěný jedinec? Je ráj na zemi stejný jako ráj v nebi? Co je to vlastně ráj? Existuje? A můžeme jej v rámci svých životů někdy navštívit?

Read More